סקר סיכונים בעבודה

מהו סקר סיכונים?

בכל ארגון, חברה ועסק נדרש כלי ניהולי המסייע לעובדי החברה ובעליה למזער סיכונים במקום. המטרה של סקר סיכונים הוא לערוך בחינה של התממשות סיכונים בעסק לעובד, סביבה וציוד. סקר סיכונים בוחן גם מקרי עבר וגם סיכונים פוטנציאליים מהם נרצה להימנע. סקר סיכונים הוכח כמפחית משמעותי לתאונות עבודה, מחלות מקצוע, פגיעה בציוד העסק וסביבתו. 

כיצד מתבצע סקר סיכונים?

ישנם ארבעה שלבים עיקריים לביצוע סקר סיכונים. הסקר מתבצע על ידי ממונה בטיחות בעבודה, ועדת בטיחות, יועץ בטיחות באש או על ידי גורם חיצוני מוסמך. במהלך הסקר נבדק היקף הציוד, רמת תחזוקת הציוד, היקף סיכונים, קצת סילוק מפגעים, כמות חומרים מסוכנים ועוד. ארבעת שלבי הסקר הם: זיהוי, הערכה, בקרה ופיקוח. 

  • זיהוי – בשלב זה הממונה על הבטיחות מאתר את הגורמים בעסק אשר הם בעלי פוטנציאל לפגיעה בגוף או ברכש.
  • הערכה – לאחר זיהוי הגורמים לנזק, יש לקבוע באופן אינדיבידואלי את רמת הסיכון של כל אחד מהממצאים. הערכה צריכה להיות על בסיס מקרי עבר, מבנה הארגון, רמת תחזוקת ציוד מגן ועל בסיס הסבירות להתרחשות סכנה במקום. 
  • בקרה – כעת על הממונה על בטיחות לנקוט בצעדים אשר ממזערים את הסיכון עד לכדי נטרול מלא במידת האפשר. יש לערוך שלבים ונהלים מדויקים אשר מחייבים את כל שוהי המקום להתנהל לפיהם.
  • פיקוח – הפיקוח נעשה גם על כל עובדי החברה וכמו כן, הפיקוח נעשה כדי לבדוק את טיב הנהלים ויעילותם שנערכו בשלב "הבקרה". 
 

סיכון קביל וסיכון לא קביל – מה זה אומר?

בשלב הערכה יש לבחון את כל הנזקים האפשריים ומה רמת הנזק שלהם. רמת הנזק לא נקבעת בדירוג מספרי, אלא על פי שני מונחים: סיכון קביל או סיכון לא קביל. בכל עסק קיימים סיכונים בכל רגע נתון, החל מסכנת החלקה ועד לסכנות מוות ממשיות. סיכון קביל הוא סיכון שאנו מוכנים להשלים איתו, כמובן שיש את השילוט לאזהרה אך מבעד לכך מדובר על סיכון לגיטימי ואינו עם סכנת חיים. מצד שני, סיכון שאינו קביל הוא סיכון שאנו לא מוכנים להשלים איתו ויש לפעול בהתאם עד להפחתת הסיכון ובמידת האפשר לנטרול מלא של הסיכון. במידה ואין אפשרות להפחית את רמת הסיכון באופן משמעותי, נצטרך לעצור את הפעילות באופן מלא או חלקי. 

סקר סיכונים – מי חייב בזה?

כל ארגון המעסיק 50 עובדים ומעלה חייב להגיש תוכנית שנתית לניהול בטיחות. סקר סיכונים הוא חלק מרכזי מתוכנית לניהול בטיחות. עם זאת, אנו מוצאים עסקים רבים שאינם "חייבים" בתוכנית בטיחות ועדיין בוחרים לבצע סקר סיכונים כדי למנוע תאונות עבודה או מחלות מקצוע.

ביצוע סקר סיכונים מחייב אותנו לבחור בחברה מקצועית המתמחה בבטיחות לעסקים. הצוות המקצועי של "שירון בטיחות" מעניק לעסקים, ארגונים וחברות מעטפת כוללת בתחום הבטיחות בעבודה. הצוות מתאים בין מקום העבודה, צרכי הארגון והסיכונים שיש בעסק. החברה בעלת ממוני בטיחות מקצועיים ומנוסים אשר פועלים בהתאם לדרישות החוק והגופים הרגולטורים.

סקר סיכונים בעבודה זה השטח שלנו -
צרו קשר עוד היום ויחד נקדם את הבטיחות אצלכם בארגון

בואו נכיר - צרו איתנו קשר

Open chat