מידע מקצועי

על פי הוראה 503, שירותי הכבאות וההצלה דורשים מכל בית עסק להכין תיק בטיחות אש למבנה (תיק שטח).  תיק שטח מכיל תוכניות כלליות על העסק, הארגון או המוסד, פירוט שטחי המקום, גורמי סיכון, מערכת התראה וכיבוי אש, עמדות כיבוי, מערכות גילוי אש ועשן, תוכנית בטיחות אש הכוללת רשימת צוותי חירום, נוהל חירום ושגרה ודרכי חבירה למבנה.

מהו תיק שטח?

תיק שטח הוא אוגדן המכיל מידע בנוגע לשימוש במערכות הבאות: חשמל, גז, בטיחות באש ואינסטלציה. כל המערכות האלו קשורות באופן ישיר או עריף לאירועי שריפה אפשריים בעסק שלכם ומידע אודות המערכות האלו עוזר ללוחמי האש לנהל את השריפה בצורה מהירה ויעילה בזמן אמת. מבנה התיק כולל תיאור מבנה ותמונות ויזואליות בכדי להמחיש את הסביבה בצורה הטובה ביותר לשירותי הכבאות. כל המידע המופיע בתיק השטח עוזר לכבאים להתמצא במבנה בצורה מקצועית ועם זמני פעולה מצומצמים בזמן אמת. בכל תיק שטח חייבים להופיע מערכות ספרינקלרים, גנרטור חירום, מאגרי מים, מיקומי הידרנטים (ברז כיבוי אש) ורחבות כיבוי.

מהי המטרה של תיק שטח?

הוראות מכ"ר (נציב כבאות ראשי) נקבעו במטרה לבניית הערכות מוקדמות לאירועים מסכני בטיחות כמו אירועי שריפה. תיק השטח משמש את שירותי הכבאות לתרגול שוטף בשגרה ומימוש התרגול בזמן אמת. על כל בית עסק להכין תיק שטח על פי הוראות זהות (הוראה 503) כדי ששירותי הכבאות וההצלה יוכלו לפעול ולהיערך בזמן אמת באופן מהיר ויעיל, יזהו את המתחם באמצעות התכולה של תיק השטח, יכירו את דרכי הגישה והחדירה למבנה, היכן ממוקמים מערכות כיבוי אש בעסק, ברזי הסנקה, מערכות התגוננות פנימית בפני אש ועוד.

מי חייב בתיק שטח?

על כל מבנה העונה להגדרות הבאות יש להכין תיק שטח על פי הוראות מכ"ר 503:

1.כפרי נוער וקמפוסים.

2.בתי חולים או כל מוסד רפואי שגודל שטחו עולה על 500 מ"ר.

3.מוסדות לימוד, אוניברסיטאות ומכללות.

4.משרדים ומרכזים מסחריים בעלי 4 קומות ויותר או ששטח גודל המבנה עולה על 2,000 מ"ר.

5.מוזיאונים ששטח גודלם עולה על 1,000 מ"ר.

6.מתחמי בילוי, בתי קולנוע, תיאטראות, אולמות כנסים ששטח גודלם עולה על 1,000 מ"ר.

7.תחנות מרכזיות, תחנות רכבת וכל מסוף נוסעים ששטח גודלו עולה על 5,000 מ"ר.

8.קניונים.

9.יחידות נופש, פנימיות ובתי מלון מעל 35 מקומות לינה.

10.מבנים בני שתי קומות או ששטח גודלם עולה על 1,000 מ"ר.

11.אולמות ספורט, אצטדיונים וכל מקום הארחה המונה יותר מ-1,000 מקומות ישיבה.

12.אולמות אירועים ששטחם עולה על 750 מ"ר.

היעזרו באנשי המקצוע הנכונים

חברת "שירון בטיחות" בעלת ניסיון רב בהכנת תיקי שטח לארגונים רבים. החברה היא חברת בוטיק הפועלת כבר למעלה מעשור והוקמה על ידי דוד אללוף וכיום דוגלת במתן שירות אישי לחברות וארגונים רבים. החברה מתמחה במגוון תחומים בנושא הבטיחות לארגונים במגזר התעשייתי והעסקי: גיבוש תוכנית בטיחות מקיפה, ממונה בטיחות בעבודה, כתיבת נהלים, סקרים מפגעים, תיק מפעל, תיק שטח ועוד. שירותי כבאות והצלה מחייבים כל בית עסק להכין תיק שטח בהתאם לגודל המבנה שלו וסיווגו. חברת שירון בטיחות מעניקה לכם ליווי בבניית תיק שטח על פי הוראת מנהל הכבאות הראשי. החברה מלווה את הלקוח מתחילת אסיפת החומרים והצילומים לתיק השטח ועד לקבלת אישר מהרשות הארצית לכבאות.

הדפס
לינקדאין
טוויטר
פייסבוק
וואצאפ
אם כבר קראתם, אולי יעניין אתכם גם...
  מערכת החינוך היא עמוסה באחראיות עצומה לשמירה על בטיחות ורמות סיכון נמוכות ביותר בתוך המוסדות. התפקיד החשוב  של עורך...
  בנוף הדינמי של מקומות עבודה מודרניים, טיפוח תרבות של בטיחות אינו רק דרישה משפטית אלא ציווי אסטרטגי. ישראל, כמו...
באזור המסומן בתנודתיות גיאופוליטית ואתגרים ביטחוניים, חובה שמפעלי תעשייה במדינת ישראל יקבלו עדיפות מוכנות לחירום. מאיום התקפות רקטות ועד למקרי...
      בטיחות בעבודה היא דאגה עליונה, במיוחד כאשר עובדים עובדים עם מכונות וציוד הכוללים חלקים נעים. במדינת ישראל...
  בנוף השוקק של מפעלי התעשייה בישראל, הבטיחות היא מעל הכל. רווחת העובדים והצלחת העסק תלויים בכך. היבט חיוני אחד...
  בנוף הדינמי של המגזרים התעשייתיים והעסקיים, הבטחת בטיחותם ורווחתם של העובדים אינה רק דרישה משפטית – זו מחויבות מוסרית....
webthenet עיצוב ובניית אתרים
דילוג לתוכן